wróć do listy aktualności

04/12/2017

Co zrobić w razie wypadku na stoku?

Góry są niezmiennie najczęściej odwiedzanymi miejscami w trakcie zimowego wypoczynku za granicą. Taki wyjazd połączony jest często z aktywnością na stoku. Podczas jazdy na nartach lub snowboardzie może dojść do wypadku. 
W takiej sytuacji osoby posiadające polisę mogą liczyć na pomoc ubezpieczyciela. 
 
- Z analizy naszych danych wynika, że w okresie zimowym narciarze najczęściej ulegają wypadkom we Włoszech (36 proc.), Austrii (21 proc.) oraz Francji (8 proc.). W razie nieprzewidzianej sytuacji na stoku z prośbą o pomoc należy zadzwonić do Centrum Operacyjnego. Odpowiednia polisa i usługi asystenckie zapewnią nam szybki dostęp do potrzebnej pomocy oraz komfort finansowy. Posiadając ubezpieczenie nie musimy samodzielnie ponosić kosztów usług medycznych lub uzyskamy ich całkowitą refundację.  Należy pamiętać, że Polska jest jednym z nielicznych państw, w których pomoc ratowników górskich jest bezpłatna. Inaczej jest w popularnych wśród narciarzy zagranicznych kurortach. Tam, w przypadku braku odpowiedniej polisy, koszt akcji pokrywa poszkodowany – mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance. 
 
Zabezpiecz miejsce 
W razie wypadku na stoku bezwzględnie należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia tak aby inni narciarze mogli je omijać i aby nie doszło do kolejnego wypadku. Jeśli poszkodowana osoba nie jest w stanie sama się poruszać warto jej pomóc w przemieszczeniu się w bezpieczne miejsce (najlepiej na skraj stoku) i tam poczekać na pomoc wezwanych wcześniej ratowników. 
 
- Osoby, które uległy wypadkowi na stoku powinny jak najszybciej zadzwonić do Centrum Operacyjnego i poinformować o sytuacji. Numer telefonu znajduje się na polisie.  Pracownicy Centrum pomogą znaleźć placówkę medyczną i zorganizować konsultację u specjalisty. Polisa, którą wykupujemy przed wyjazdem pokryje koszt pomocy medycznej i leczenia w sytuacjach nagłych. Oznacza to, że sama rekonwalescencja powinna odbywać się na terenie kraju. Dlatego ubezpieczyciel może też pomóc w organizacji transportu do Polski – dodaje Piotr Ruszowski. 
 
Odpowiedzialność cywilna
Polisa dedykowana narciarzom ma w sobie jeszcze jeden składnik. Jest nim ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest ono niezwykle przydatne gdy dojdzie do wypadku, w wyniku którego zrobimy krzywdę innej osobie lub zniszczymy jej sprzęt. 
 
- W sytuacji gdy osoba u nas ubezpieczona była sprawcą wypadku prosimy aby dostarczyła nam niezbędną dokumentację, która zawiera miedzy innymi opis zdarzenia, oświadczenie poszkodowanego o poniesionych kosztach, rachunki lub paragony za naprawę zniszczonych rzeczy, dokumentację medyczną poszkodowanego, protokół policji lub służb stokowych, potwierdzenie  pobytu za granicą. Wymagane dokumenty należy przesłać do nas pocztą elektroniczną lub tradycyjną – mówi Piotr Ruszowski.
 
wróć do listy aktualności

Czytaj także

28/11/2018

Jak przygotować auto na zimę

Samochód jest niewątpliwie jednym z ulubionych środków transportu Polaków. Dane zbierane przez Mondial Assistance pokazują, że ilość wezwań assistance samochodowego pod koniec roku wzrasta. Dla kierowców to trudny czas, a dla branży assistance wiąże się on ze stanem wzmożonej gotowości do udzielania pomocy.

Więcej

05/11/2018

W dniu Wszystkich Świętych o 43 proc. wzrosła ilość wezwań assistance samochodowego

Niezmiennie od wielu lat do Centrum Operacyjnego Mondial Assistance w dniu Wszystkich Świętych, z prośbą o pomoc, zgłasza się wiele osób. Podczas tegorocznych dojazdów na cmentarz assistance samochodowe przydało się bardziej niż rok temu.

Więcej

20/12/2018

Rozwiązania telemedyczne dostępne 24 godziny na dobę

Rozwój nowych technologii następuje bardzo szybko. Dostarczają one nowoczesne, korzystne rozwiązania, które oferują istotną poprawę jakości życia. Wszystko, co jest w stanie pomóc nam udoskonalić i monitorować stan zdrowia, jest ważnym krokiem w kierunku dłuższego i efektywniejszego życia i lepszych pakietów assistance.

Więcej