Mondial Assistance

Szukaj

How can we help?*

How can we help?

Jesteś tutaj: Strona główna > Centrum prasowe > Aktualności > Wakacje Europejczyków, czyli trzecia edycja letniego eBarometru Mondial Assistance

Wakacje Europejczyków, czyli trzecia edycja letniego eBarometru Mondial Assistance

Mimo kryzysu gospodarczego, wzrostu cen biletów i erupcji wulkanu, Europejczycy tego lata nie rezygnują z ulubionych kierunków wyjazdowych. Co więcej, letnie wakacje mieszkańców kontynentu będą średnio o 20 proc. dłuższe niż w roku ubiegłym. I choć ulubionym celem podróży osób mieszkających w Europie jest Hiszpania, Polacy najczęściej latają do Wielkiej Brytanii.

„Wielką trójkę" najczęściej odwiedzanych w tym sezonie krajów europejskich stanowią Hiszpania, Francja i Włochy. Hiszpania wciąż jest niekwestionowanym liderem wśród krajów, w których mieszkańcy Europy najchętniej spędzają letnie wakacje, jednak w stosunku do roku 2009, liczba turystów podróżujących w tym roku samolotem na Półwysep Iberyjski spadła aż o 7 proc. (z 25 do 18 proc.)  Na drugim miejscu uplasowały się Francja (awans z czwartego miejsca w porównaniu do roku ubiegłego) i Włochy, gdzie urlop zaplanowało 10 proc. badanych. Trzy najpopularniejsze kraje wraz z Wielką Brytanią są celem podróży prawie połowy wszystkich europejskich wczasowiczów podróżujących samolotem. Na dalszych pozycjach znalazły się: Niemcy i Stany Zjednoczone (po 7 proc.), Grecja (6 proc.) oraz Portugalia (5 proc.), a listę ulubionych celów wakacyjnych wyjazdów zamykają Irlandia i Chorwacja (po 2 proc.).

Charakterystyczne jest, że mieszkańcy Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii od lat prezentują przywiązanie do podróży w granicach własnych krajów. Tradycyjnie na pierwszym miejscu w rankingach ulubionych kierunków wyjazdowych tych narodowości znalazły się podróże krajowe.

- Optymizmem napawa długość tegorocznych wakacji, które są o 20 dłuższe niż w roku ubiegłym, co może być znakiem wychodzenia Europy z kryzysu gospodarczego. W 2009 roku statystyczny Europejczyk wyjeżdżał na 10 dni. W tym roku wakacje będą trwały 12 dni czyli  20 proc. dłużej. Na najdłuższe urlopy zdecydowali się Francuzi, którzy na wakacjach spędzą średnio 16 dni, Niemcy, planujący dwutygodniowy wypoczynek oraz Holendrzy i Włosi wyjeżdżający na 13 dni. Na krótsze niż w roku ubiegłym wakacje wyjadą za to Brytyjczycy, Irlandczycy oraz Austriacy - mówi Rafał Mrozowski, Specjalista ds. Marketingu w Mondial Assistance.

Polak na tle średniej statystycznej

Większość polskich urlopowiczów uda się w te wakacje do Wielkiej Brytanii lub Irlandii (odpowiednio 54 i 13 proc). Na trzecim miejscu wśród celów podróży znajduje się Holandia, do której wyjedzie 9 proc. podróżujących samolotem. Dalsze pozycje zajęły takie kraje jak Francja, Niemcy czy Hiszpania. Przeciętny Polak w podróży spędzi 12 dni, czyli więcej niż m.in. Austriak, Brytyjczyk czy Irlandczyk. Pod tym względem idealnie wpisujemy się w średnią europejską.

- Badanie kierunków preferowanych przez Polaków pokazuje, że nasi rodacy w wakacje wciąż najchętniej podróżują do Zjednoczonego Królestwa. Cieszy nas, że po raz pierwszy w polskim rankingu znalazły się takie egzotyczne kraje jak np. Japonia. Oznacza to, że już nie tylko w wolne dni odwiedzamy bliskich mieszkających zagranicą, ale wybieramy miejsca ze względu na ich interesującą kulturę czy obyczaje - komentuje Rafał Mrozowski.

W jakich kierunkach podróżować będą pozostali Europejczycy?

  • 24 proc. wszystkich obywateli francuskich wakacje planuje spędzić we Francji. Francuzi chętnie jeżdżą również do Stanów Zjednoczonych oraz Włoch (odpowiednio 8 i 7 proc.).

  • Zmęczeni kryzysem Niemcy będą w tym sezonie na nowo odkrywać uroki swojego kraju - aż 37 proc. mieszkańców pozostanie w kraju, a tylko 9 proc. uda się do Hiszpanii (w 2009 roku na Półwysep Iberyjski wyjechał co trzeci Niemiec). 6 proc. wybierze się do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

  • Prawie połowa wszystkich hiszpańskich urlopowiczów spędzi wakacje we własnym kraju, będącym celem podróży większości Europejczyków. 14 proc. poleci do Wielkiej Brytanii, a 6 proc. do USA.

  • W równie komfortowej sytuacji znajdują się Włosi - jedna trzecia mieszkańców pozostanie we Włoszech, podczas gdy 17 proc. odwiedzi Grecji, a 16 uda się do Hiszpanii.

  • Co 3. brytyjski urlopowicz poleci do Hiszpanii, a co 10 pozostanie w Wielkiej Brytanii lub odwiedzi Francję.

  • Holendrzy zdecydowanie preferują kierunki południowe - Hiszpanię odwiedzi blisko co 3. mieszkaniec tego kraju, a co 10. spędzi urlop we Włoszech lub we Francji.

  • Podobnie jak Brytyjczycy, również Irlandczycy są spragnieni hiszpańskiego słońca, dlatego aż 33 proc. urlopowiczów odwiedzi Hiszpanię. Co dziesiąty Irlandczyk - Wielką Brytanię, a 9 proc. uda się do Portugalii lub Francji.

  • Szwajcarzy mają podobne preferencje urlopowe do Holendrów, ponieważ wybierają głównie kraje Europy Południowej. Do Hiszpanii poleci 1/3 Szwajcarów, co 5. będzie zwiedzać Portugalię, a blisko co 10. - Włochy.

  • Austriacy będą latać głównie do Wielkiej Brytanii (co 5. urlopowicz) oraz Irlandii (14 proc. badanych).

O eBarometrze

Cykliczne badanie Mondial Assistance eBarometr oparte jest na analizie polis turystycznych oferowanych wraz z biletami lotniczymi w dziesięciu krajach europejskich: w Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Francji, Irlandii, Holandii, Polsce, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Szwajcarii. W tegorocznej letniej edycji badania brano pod uwagę wyjazdy trwające minimum 3 dni, planowane na okres miedzy 1 lipca a 31 sierpnia 2010.

 

Odśwież: 30/06/2010

 

Do góry